>>>>> Rozhovor - DJ JAZZY

Ahoj Jazzy! Napriek tomu že patríš dnes už medzi ostrielaných slovenských DJs, stále sa toho o tebe moc nepopísalo. Myslíš, že by si na seba mohol prezradiť nejake veci?
Takže hlavné veci už o mne určite vieš - že hrám hip hop a som zabitý v Prešove už 22 rokov a snažím sa rozvíjať nejakú tu scénu. Nebudeme sa zbytočne zaoberať ďalšími nepodstatnými informáciami.

Povedz my niečo o meste kde žijes a o ľuďoch čo tam byvajú...
Prešov je veľmi pozitívne, malé mesto. Takže všetci čo majú do toho niečo povedať sa navzájom medzi sebou poznajú, spolupracujú a podporujú sa. A hlavne nejdú proti sebe. Je tu malá, ale zato dosť silná a kvalitná scéna. Na žúrkach to tu vždy vyzerá riadne hardkorovo. Akurát jedna chyba je, že tu ľudia nemajú nejako vela prachov. Väčšina je na podpore, lebo je tu dosť problém zohnať nejakú dobrú robotu za dobré prachy. Potom sa to všetko odzrkadľuje na možnostiach skupín. Týpek si horkoťažko našporí na kompík a ostatné veci, čo sú k tomu nezbytné. A to ani nehovorím, že by tu niekto mal na zaplatenie vlastného vinylu. Tým pádom ide všetko oveľa pomalšie ako by to malo byť. Takže takto si tu my žijeme.

Napríklad by ma zaujímalo, kedy si začal hrávat a ako dlho ťa to celé už drží?
Všetko to začalo v ´93, keď som v telke videl nejakých negrov, ktorí vydávali z gramofónonov nejaké haluzné zvuky a druhý týpek do toho stále niečo kecal.
Najprv došli nejaké pásky a tak. Ale prvý gramec som si kúpil zhruba pred štyri a pol rokmi. Po kluboch hrávam asi tak 3 roky.

Prečo bol tvojou voľbou práve hip hop? Prečo nie napríklad techno, alebo nejaký další zo súčasných štýlov elektronickej hudby? Zaujímaš sa vlastne o nejake dalšie hudobné smery? Alebo ostávaš striktne verný iba týmto pomalým beatom?
Hip hop je podľa mňa hudobný štýl, v ktorom sa dá najviac toho povedať a skrýva sa v ňom oveľa viac umenia, ako napríklad v techne. Proste nikdy neurobíš dvakrát presne ten istý scratch. Vždy to je niečo iné a o tom to je.
Čo sa týka hudby, nie som až taký striktný. Keď je hudba kvalitna nerobí mi problém si ju vypočuť, ale v podstate 99,999% čo počúvam je hip-hop! Okrem toho nejaký dobrý drum & bass nezaškodí.

Viem si predstaviť že Tvoje začiatky boli asi dosť tažké. Ako to vlastne vypadalo v Prešove v dobe, keď si zistil ze hip hop je to - čo ta baví??
Bol to taký všedný život stredoškoláka. Mal som partiu kámošov, s ktorými sme po večeroch sedávali pred blokom na lavičke s magnetofónom. A cez víkend sme otravovali djov na miestnych diskotékach, aby nám pustili nejake tie hip hopové hity. Bola to dosť ťažká doba. Ľudia dosť dlho odsudzovali tento smer.

Čo gramce? Ako si sa k ním dostal? Makal si celé leto na nejakej brigáde, aby si si následne mohol kúpit svoj prvý gramo set, alebo ťa snáď založili rodičia?
Nó, musel som brigádovať dvoje prázdniny na stavbe, aby som si mohol kúpiť také gramce s ktorými sa už dá niečo seriózne robiť.

Poznám ťa už dlhšiu dobu. Za ten čas som mal možnost presvedčiť sa o tom, že patríš spolu s VECom k slovenskej djskej špičke. Dokážeš ľudí zdvihnúť zo stoličiek, odtrhnúť ich od piva a dostat ich na parket. Ľudia sa bavia... Bavíš sa aj ty?
Tomu ver kámo!!! Veď keby som sa nebavil, tak to nerobím...

Myslíš, že za že si jeden z najznámejších slovenských hip hopových DJs vďačíš aj podpore chalanov z kapely TROSKY? Viem, že si s nimi hrával akcie, ako ich koncertný Dj. Ako to vnímaš?
Jasné, chalani mi dosť veľa pomohli a stále pomáhajú. Midi z bookingom cez SubBeats na rôzne akcie. V konečnom dôsledku mu vďačím aj za tento mixtape, kvôli ktorému vzniká tento rozhovor. Vec mi zas dal veľa dobrých rád v djingu a produkcii.

VEC niekde povedal, že ich koncert minulý rok na festivale Pohoda bol posledný. Zatiaľ sa zdá, že to myslel vážne. Čo teraz robíš ty? Máš nejakú vlastnú kapelu, alebo hrávaš len ako Dj?
V podstate vždy som robil všetko, čo sa robiť dalo. Robím scratche rôznym kapelám, keď ma o to niekto požiada. Občas urobím nejaký remix. Ale mám rozbehnutý taký dlhoročný projekt - Ilegálny 3k. Robím na tom ešte s dvoma kamošmi a konečne to vyzerá nádejne. Behom pár mesiacov by malo byť vonku prvé demo. Jeden track od Ilegálny 3k si môžete vypočuť aj na mixtape SETDATIVA. Volá sa to "Piata ryha".

Asi sa nevie moc o tom, že si svoje umenie uplatnil aj mimo hranice hrania na hip hopových akciách. Vraj si už škrabal aj pre nejakých drum & bass Djov? Baví ťa keď sa spájajú tieto dva elementy - tvoj scratch a drum & bass ?
Drum & bass je dvakrát rýchlejší ako hiphop, tým pádom sa dájú doňho mixovať rôzne akapely a dajú sa dávať tie isté scratche. Je to pre mňa príjemná zmena, keď ma zavolajú na takúto párty.

Keď sme u tých elementov... Existuje všeobecne známy fakt že hip hop sa skladá zo 4 elementov. Okrem Djingu, je to MCing, graffiti a break dance. Máš okrem Djovania na svojom konte aj niektorý z týchto daľších elementov?
Okrem toho b-boyingu som prešiel všetkými elementmi. Nedá sa však robiť všetko, už len z toho hľadiska, keď som si chcel kupovať vždy nové platne, na plechovky mi už neosali prachy. Takže zostávam pri Technicsoch a trochu zabŕdam aj do MCingu.

Čo tvoja vlastná produkcia? V Prešove si jedným z hybných koní tej malej scény čo tam máte. Čo sa tam chystá a čo nám o scéne u Vás doma môžeš povedať?
Ako som už spomínal je tu malá, ale dosť kvalitná scéna. V poslednom čase sa tu začali vytvárat stále nové a nové kapely, ale pár skalných to tu všetko drží. Spomeniem aspoň Čiernu éru - sú mladý, ale zo slovom to vedia. To čo hovoria má aj zmysel a to je hlavné. Najväčšou brzdou sú zase tie vy...... prachy. Tiež mi trvalo dosť dlhú dobu kým som si zaobstaral všetky stroje čo potrebujem. Stále mám ešte taký priemer, nemyslím teraz gramce. Ako sa hovorí, pomaly ďalej zájdeš a ja verím, že niekto fakt prerazí v pravom zmysle slova.

Už som ťa počul aj rapovať... ?
No o niečo také sa pokúšam.

V apríli vyšiel tvoj prvý oficiálny mixtape. Pod akým labelom vychádza? A čo nám o celom mixtape možeš prezradiť? Skús mu spraviť taku malú reklamu.
Mixtape sa vola SETDATIVA a vychádza pod SubBeats Records. Začína to klasicky introm, potom nasledujú dva 35 minútove sety. V prvom sú pomalšie veci a väčšinou amerika (Jeru, Planet Asia, K-Otix). Druhý set je rýchlejši a je tam viac europy, samozrejme české a slovenské veci (ENES, TROSKY). Nakoniec sú tam dva tracky z vlastnej produkcie - jeden remix pre KST a ILEGALNY 3K. Kúpiť sa dá v Blave v Asfalte a cez internet na dobierku na www.subbeats.sk .

Čo ty a turntablismus? Tvoje kvality sa naplno prejavujú hlavne vtedy, keď máš na jednom gramci inštrumentálku a druhý maš volný na cuty. Videl som ťa dokonca v tandeme s VECom a mal som z toho dobrý pocit. Nenapadlo Vás niekedy dať sa dokopy a začať to robiť regulerne? Proste, vytvoriť prvý slovenský turntable team?
Rozmýšľali sme už o tom dávnejšie, ale najväčší problém bol tá vzdialenosť medzi nami. To sa sa tak veľmi ťažko niečo robí, keď sme od seba 400 kilometrov a stretávame sa iba na akciách. V blízkej budúcnosti začnem o tom rozmýšľať zase, lebo sa budem sťahovať do Blavy, tak to možno dáme.

Robíš nejaký šport? Myslím okrem pálenia...
Podľa mňa, keď máš každý týždeň piatok - sobotu hranie, niekedy aj 3 dni za sebou - to je už sám o sebe extrémny šport. Tiež pritom treba niečo vydržať. Ale ešte stále ma to baví!

Hrávaš často aj v Čechách. Ako vnímaš ich scénu? Zdá sa ti v niečom napred pred slovenskou, alebo sme na tom rovnako? Čo myslíš?
Jasné že v českej scéne sa točí viac prachov, tým pádom to ide všetko ľahšie. Myslím že čoskoro bude tak na tom aj Slovensko. Na to si ešte budeme musieť chvíľu počkať, ale určite to bude čoskoro. Zase na žúrkach je v čechách to, že do dvanástej sa tak ľudia spália, že vládzu hýbať iba hlavami a tým pádom sa tá energia z párty pomaly vytráca. Ale nie je to zas pravidlom. Zažil som aj žúrky, kde bola atmosféra úplne dobrá.

Čo z českej produkie a nakoniec aj zo slovenskej ťa v poslednej dobe zaujalo? Dnes už je z čoho vyberať...
V poslednej dobe ma z českej scény dosť zaujala vec z výberovky From Amsterdam To Praha - Dokument Orionek. Fakt je to super track. (Len tak ďalej Ori). Čo sa týka Slovenska vychádza tu dosť vecí, problém je v tom že sú to všetko demá a nič oficiálne. Hlavne posledný vinyl na slovensku vyšiel pred viac ako rokom. Dosť som zvedavý na nový album od Názvu Stavby. Dúfam že ma milo prekvapia. (pozn.: rozhovor bol robený ešte pred vydaním albumu ENES.)

Ake sú tvoje plány do buducnosti? Verím že to pre teba mixtapom pre SubBeats ešte len celé začína.
V poslednom čase sa dosť zaujímam o produkciu, takže by som chcel v blízkej budúcnosti vyprodukovať najprv to demo s Ilegálnym 3kom. Keď to bude úspešné, tak potom aj nejaký ten vinyl.

Tvoja osobná TOP 5 rapovych záležitostí?
To je ťažká otázka. Ja nemám nejaký striktný top 5. Je toľko veľa vecí že mojich naj top je asi 100, ale spomeniem aspoň Dilatet Peoples, Rasco, môj asi najobľubenejší producent Dj Premier, Planet Asia,...

Amerika alebo Europa?
Ja hrávam jedno aj druhé. Aj Amerika, aj Európa má svoj špecifický štýl a zvuk. Ja to rád striedam.

Keby si mal možnosť stretnúť na 10 minút Georga Busha, co by si mu povedal?
Asi by som sa ho spýtal, že keď už dáva také prachy do armády, či nechce založiť nejaký Bush Records na Slovensku. ?

Zhováral sa: Daliboy

<<back