>>>>> TOT JE HERBALIZER3 - report

Ehm, no ako zas začať? Klub Za Zrkadlom má nové záchodky. Verili by ste tomu? Za dva melóniky? Môže byť? Asi hej a boja sa o ne, lebo si na ich stráženie zavolali aj 4 policajné autíčka, ktoré stáli počas noci pred vchodom a čekovali ľudí :). Ale nie, tí flojdi tam vraj neboli kôli záchodkom, ale preto, že sa niekde na internete dočítali, že tam má byť stredoeurópske stretnutie writerov. Zaujmavá info, ale aspoň nebol bordel...

Pre mňa sa akcia Toto je The Herbaliser (alebo ak chceš HIP HOP 3) začala už niekedy okolo štvrtej hodinky. Majstro Midi, chudáčisko nestíhal, a tak ma poprosil, či sa nemôžem postarať o chalanov z P-13. Inu rozhodol som sa zabiť jedno z mála voľných popoludní a vyrazil som ich vyzdvihnúť pred Aupark, kde tlačili mekšity do hlavy. P-13 dorazili spolu s DJ CutDemom, ktorý sa im večer staral o podporu za gramcami. Výprava pekná, rozpávali ako išli piati z Prahy vo Felde a na hraniciach ich okamžite očekovali flojdi a na fleku im dali pokutu za pásy, ktorými neboli obtiahnutý. Je to komické, ale takú zostavu vo Felicii s pražskou značkou asi často nevidieť... 3 ruské pasy, jeden ukrajinský a jeden človek z Bosny a Hercegoviny, takže nie je sa čo diviť slovenským colníkom, ktorí sú ťažko bezpeňažný a musia si privyrobiť na cudzincoch. Vybavili sme nejaký matroš a zaviedol som ich na "hotel" aby si zložili veci. Inu to hotel je v úvodzovkách naschval, pretože horšie kobky z čias tažkého socializmu som už dávno nevidel. Ak budete hľadať v Bratislave lacné ubytovanie a nepotrpíte si na luxus, odporúčam Športhotel TJ Trnávka... Ale bacha, je to silná káva. Ubalili sme a pobrali sa do zrkadláča na zvukovú skúšku... Bolo sedem večer... Začalo sa skúšať a ja som sa vzdialil domov.

Do Zrkadla som sa vrátil okolo deviatej, kedy pred vchodom postávalo zopár ľudí. Po chvíli prienik do vnútra ako agent provokatér, za pomoci Midiho sa mi podarilo prepašovať dnu kolu s gruzínskym koňakom(!):). O zábavu bolo teda celkom postarané, totižto využívať služby baru v Zrkadláči nie je najšťastnejšie riešenie, kedže tam majú jediné pivo - teplý fľaškový Štajn, ktorý zlievajú do plastových pohárov. Čistý humáč. Ľudí v útrobách bolo už celkom dosť a v tej chvíli prebiehala videoprojekcia videa Quality Control z Prahy. Tú som ale príliš nezachytil. Začal som stretávať haldu ľudí, ktorých som nejaký čas nevidel a rád som s nimi pokecal. Ale priestori sa pekne plnili. Gabo pradával vinyli, ľudia nakupovali.

A opäť nejaké balenie, prásky a práve začal Názov Stavby. V tento večer išlo všetko až neuveriteľne podľa lajnapu. eNeS mali spočiatku trocha technických problémov, na ktoré majú dosť smolu (podobne ako SkunkFunk), ale nakoniec sa to pekne rozbehlo. Dobrý koncík, slušný zvuk. Rozumieť bolo všetko, nechýbala ani síce vlažná, ale aspoň nejaká komunikácia s publikom a ľudia sa skutočne bavili. Zrkadláč vyzeral pekne zaplnený a dav skandoval. Vynútil si prídavok, chalani to nakoniec skúsili aj s problémovým cdplajerom a na záver odohrali "hymnu" "Štáťanúti". Podarilo sa im slušne naštartovať ľudí.

Po kratučkej prestávke pokračoval Vec so svojou perfektnou šou. Za gramcami DJ Jazzy a život mohol pokračovať. Počuli sme zopár starších až veľmi starých vecí ale nemohli chýbať ani horúce novinky. A Vec nenechal nikoho pochybovať o tom, že zaslúžene patrí k najlepším. Zábava v sále gradovala. Odzneli pesničky z nového vinylového singlu "Taxa mi to páči" a "Sereš si do huby", v ktorej hosťujú piešťanský Kontrafakt. Kto tieto veci už počul, vie si možno trocha predstaviť život aký v publiku panoval. Kvalita. Neskôr ešte zaznela ďalšia nová vec, v ktorej hosťuje Čistychov a Kam?čo? a to bola ďalšia krutosť. Veca a Čistochova Dana opisovať je ako vysvetľovať šéfovi o čom je hip-hop, každý veľmi dobre vie ako dávajú. Ale veľkým prekvapením bol pre mňa Kam?čo? zvaný Morbiďák, ktorý strašne zadiktoval. Chílil sa koniec vystúpenia ale ľudia sa opäť nedali odbiť. Vynútili si prídavok, čo Vec vtipne skomentoval: "Môžete takto žobrať?":))).

Nasledovali chalani z P-13 s podporou DJ CutDema za gramcami. Čoskoro by im mal v Rusku vyjsť album a po čase sa objaví aj u nás. Na Slovensku sme ich mali možnosť vidieť v plnej zostave tuším prvýkrát. Boli síce na Pohode, ale kôli vízam nie v plnom počte. Dávali kvalitne, nechýbali ani moderné veci v bauns štýle, ale ľudia to už príliš necenili. A či si to chcem priznať alebo nie, tak ani ja. Neviem čím to je, ale po pár veciach sa vám tie treky zdajú stále nejaké podobné, málo tomu rozumiete a vystúpenie je dosť dlhé, takže to časom začína nudiť. Túto skutočnosť som postrehol už na Pohode a teraz sa opakovala.

Nasledoval angličan DJ Olie Teeba z The Herbaliser na ktorého sa sála trocha vyprázdnila, ale určite nebolo poloprázdna a ľudia sa stále bavily. Olie ukázal, ako sa má hrať. Perfektne mixoval, hral undergroundové veci, ktoré dokonale prekladal komerčnými hitmi, a samozrejme nemohli chýbať ani treky z anglickej scény. Fakt že jeho set ma dostával. Kto nevidel, o veľa prišiel, kto videl, určite vie svoje. Údajne okolo štvrtej hodiny rannej, prešiel do DnB, čo vôbec nemusím, ale v tú chvíľu som tam už ani nebol, takže je mi to dosť jedno. A pre tých čo im jeho koniec nejako nezachutil, dovolím si poznámku, že takto sa končievajú akcie, keď chcete poslať ľudí do postele:).

V Bratislave sme teda mali po čase opäť jednu kvalitnú akciu. Koncerty z produkcie Agentúr SubBeats a Vresk si zachovávajú istú úroveň kvality, o ktorej je zbytočné pochybovať. Kto bol, určite potvrdí. Možno ľudí mohlo byť o trošku viac (okolo 400), ale čo mám info, tak sa to celé zaplatilo, čo je dôležité. Atmosféra počas celého večera bola výborná. Ľudia sa poriadne bavili, čo som dávno v Bratislave nevidel. Už teraz sa teším na TOTO JE HIP HOP 4.

Obsiahly fotoreport nájdeš na webe hip-hop.sk

Lumir pre WWW.HIP-HOP.SK

 

 

<<back