>>>>> A.M.O. - Rzhovor

A.M.O. - je to nová stálica na slovenskej hip hopovej scéne, alebo len pokračovanie ich doterajších snáh? Koho? Troch chalanov z Bratislavy. Žiadny nováčkovia, napriek tomu sa dá povedať, že štartujú odznova. Kto? Amen , Moe , Opak - A.M.O. !A.M.O. tri písmená o ktorých toho zatiaľ nikto moc nevie. Čo a kto sa za nimi skrýva?
A.M.O.: Tri písmená, ako traja ludia. A.M.O. (Amen, Moe, Opak), či už z bodkami alebo nie, je kru - klasická repová kru. Poznáme sa dlho a aj tento projekt nieje plánovaný zrovna od včera.

Zrejme sa nevenujete hudbe profesionálne. Čo okrem toho robíte?
AMEN: Fuuuh...kadečo. Veľa fajčím...a roky som zvykol chodiť s Danom do posilovne, ale zistil som, že mi to spomaľuje ruky... a tak som prestal. Takže sa len tak flákam a vo voľnom čase čítam knihy a čekujem internet.
MOE: Skončil som civilku a uvidím čo ďalej. Vyzerá to na ďalšie štúdium.
OPAK:   Zarábam na barák s bazénom.

Nikto z vás nie je na scéne nováčikom. Skúste si spomenúť na veci, na ktorých ste doteraz pracovali. Čo od vás mohli doteraz ľudia počuť?
O: V tomto zložení  + BLAžO, pod názvom KRAKALLA sme spravili veci ako: Použi kalašník, Tu, Čo potrebuješ, Perly, Neskoro v noci, Nohy šlapú... Na koncertoch sa za gramcami striedali raz Kappa, raz AMN2. Ale všetko začalo a bohužiaľ aj skončilo na koncertoch.
A: No odo mňa mohli počuť akurát nejaké tie skreče...kadetade, kam zavítam. Občas hrám na nejakých parties, takže tak. A môžeš ma počuť keď si spievam na hajzli (často - dojdi).

Beriete A.M.O. ako následníka po Krakalle, alebo skôr ako nový štart, bez obzerania sa za minulosťou?
A.M.O.: No asi by sme boli radšej, keby to bol nový začiatok. Aj keď tie skúsenosti s Krakallou sú veľké plus.

Čo ste robili v pauze medzi Krakallou a novým projektom A.M.O.?
A: OPAK si bol nechať v Indii narásť dlhé vlasy. A ja som si uvedomil načo je ten fader na mixaku. A MOE neviem čo robil... Nemám ho moc rád (hihi).
M: Ja som prezváňal AMENa, až kým mu z toho nezajebalo.
O: AMEN je idiot. Bol som v Pakistane.

V utorok 2. decembra vám vyšiel vo vlastnom vydavateľstve 24 HODÍN Records vinylový singel "ČO SI ČAKAL?". Skúste ho predstaviť. Čo sa dá na ňom počuť?
O: "ČO SI ČAKAL?" je značne inšpirovaná dancehallom, má moderný zvuk, a je to uvedenie A.M.O. na slovenskú hudobnú scénu. Na strane B je skladba "SVET PATRí MNE", ktorá vznikla ako prvá v rámci nášho projektu. Plus bonusová skladba OPAK v spolupráci AMN2 a ČISTýCHOV - "SLAVíN". Táto skladba má zhruba rok, hudba z počítača a je pohľadom dvoch ľudí na Bratislavu a na spôsob akým sa nietorí snažia dostať hore.
A: No ja som mal na starosti dozeranie nad výrobou platne a skreče. A som so sebou spokojný. Je presne taká ako som chcel.

Aké su reakcie na vinyl "ČO SI ČAKAL?" ?
M: Neviem, ale čo som počul, tak dobré. Ale sám vieš ako to tu funguje s úprimnosťou. Názory niektorých si cením, no ostatné ukáže čas.

Ako ste s ním spokojný vy? Po autorskej, zvukovej, technickej stránke.
O: Dostatočne. Okrem toho, sme to robili sami, čo nebolo zrovna príjemné jak lízanie. Pomohlo nám pár ľudí. Dik za pomoc.
A: Trochu sme mohli lepšie zmáknuť mixáž, ale vcelku som spokojný. Ono s tou mixažou sú vždy problémy. V podstate tam sa ukáže kto je aké ucho. Celkový zvuk je taký, ako sa v súčastnosti robí. Jebať osemdobové špatné zašušťané sample z minulého tisícročia! Ako ja mám rád tie skladby z 90. rokov...sú super...ale robiť to dnes? 

Zvuk platne je zrejme pre vás dosť dôležitý. Pri prvom počutí je jasné, že takýto zvuk sa nedá dosiahnuť pri tvorbe na počítači. Aké je vaše technické vybavenie? Kde ste nahrávali a mástrovali?
O a A: Sampler AKAI MPC 2000 má špecifický zvuk, neviem prečo, ale je to tak. Nahrávali sme tam kde aj Robo Papp a.k.a. P. Ribb (veľký umelec) - štúdio PMP.

OPAK ty máš na starosti produkciu trackov. Odkiaľ čerpáš sample, čo je tvoja inšpirácia? Rozhodne tam cítiť výrazný vplyv dance hallu a to nielen trackoch, ale i v prednese textov.
O: Hlavne sa snažím byť neovplyvňovaný súčasnými rapovými producentmi, čo sa týka produkcie. Ale zvuky musia byť moderné. To vie každý. Dancehall je vplyvný štýl. To sa musí uznať. Zvuky čerpám zo studne.

Je toto cesta, ktorou chcete ísť? Predsa len v našich končinách je to nový štýl, aj keď vo svete výsostne aktuálny.
O: Každopádne sa niektoré tracky budú niesť v tomto trende. Ale základ je stále rap.
A: Čo sa týka dancehallu, tak som tento vplyv značne zapustil ja, po minuloročnom pobyte v Londýne, kde ma úplne zajebali ragga cluby. No a odvtedy si zháňam dancehall, nejaký aj hrám. No a na chalaňov to tiež prešlo. A či to je nová cesta? Fuh! Neviem. Možno by sme radi robili rap, ktorý je výrazne ovplyvnený dancehallom. Ale sústrediť sa na jeden štýl, to asi ne. Predsa len rap je rap a tam asi aj zostaneme.
M: Nebránime sa akémukoľvek modernému vplyvu, robíme to, čo pokladáme za dobré a za čo sme schopní sa kedykoľvek postaviť. Určite sa nemienime nechať ovplyvniť obmedzeným pohľadom vševedných "nadšencov".

Cítiš sa dobre v polohe, keď si môžeš občas zaspievať?
M: Samozrejme, na polovičný úväzok spievam v Opere SND tretí bass zľava.
O: "Zvonky štestí, ty sliším zpívať v kažém z nás"
A: Ja sa cítim dobre v polohe 69. (Ved to poznáš, Midi...) Ale ešte som to neskúšal zo spevom.

Prvý singel je dobrým štartom. Čo bude nasledovať? Určite máte nejakú predstavu o budúcnosti A.M.O.
M: Samozrejme, stále pripravujeme nové veci, ale nebudem predbiehať. Možno vylisujeme niečo nové na panvici.

Plánujete aj koncerty? Máte len 3 skladby čo vyšli na vinyle, alebo máte pripravených viacej skladieb?
M: Jasné, plánujeme koncerty. Tie mi vždy sedeli viac ako štúdiová tvorba.
A: Koncertyyyyyyyyyyyyyyyy.......ueeeeej
O: Od rozpadu, alebo konca Krakally sme pracovali. Máme teda pripravený repertoár.

Ako často sa vidíte? Bývate blízko seba? Trénujete spolu?
A: V podstate veľmi často. OPAK býva o ulicu ďalej, MOE má kúsok frajerku.

Máte nejaký zabehaný proces vzniku vašich skladieb? Vznikne najskôr hudba, alebo téma, text? OPAK a MOE - píšete spolu?
M: Najskôr je nápad, čiže téma, potom vzniká ostatok. OPAK je profík, preto mám tu možnosť písať texty do hudby. Skúšali sme písať aj spolu, ale z toho nič nebolo. OPAK to dal, ja ne. Musím pri tom byť sám, hocikto iný ma rozptyluje.

Ako bonus sa na vinyle objavil track "SLAVÍN", kde je hosť ČISTÝCHOV aka DANO z Názvu Stavby. Ako došlo k tejto spolupráci?
O: Otázka-Ukážka-Odpoveď-Skladba - 5ržálka

Koho tvorba, zo slovenských a českých interpretov je pre A.M.O. zaujímavá?
Ako vnímate úspech kapely KONTRAFAKT a hlavne ich videa "DÁVA MI"? Myslíte, že nastala ta správna doba pre slovenský hip hop?
O: Žuzuleta, VEC, ČistýChov, NS, ORION, Amen, Moe.
A: To video. Som rád. Posúva to slovenský rap a zároveň sme to nemuseli absolvovať my. Čo je super, pretože KONTRAFAKT majú a budú mať neustále nejakých kritikov typu: "ste komerční a hiphop tam nepatrí...atď". Fakt neviem, či by som nasadil klip do Deky. RYTMUS musel mať tiež riadne haluze z toho (podľa mňa). Ale je to fajn. Zo Slovenska sa mi páči Robo Papp! Už som ho spomínal? Velký umelec...
M: Jednoznačne VEC! Či ako DJ, alebo MC. Hrozne sa mi páči tá pohoda a suverenita na koncertoch a taktiež štýl písania textov. Sú jasné a trefné. A v neposlednej rade Čistýchov NS. K tomu niet čo dodať.

AMN2 ty si sa na platni predviedol kvalitnými skrečmi. Ako často trénuješ? Plánuješ sa zúčastniť Djských súťaží, pokial u nás nejaké budú?
A: Súťaže? Ale hej, ja som to aj vždy plánoval. Len to nebolo jednoduché, pretože som nemal doma komplet sadu gramcov. To sa zmenilo od jari a v súčasnosti sa snažím dať dohromady nejaké rutiny. Pričom sa sústreďujem na juggle, lebo ho mam slabší. Naposledy som nedopadol dobre. A vôbec sa mi nechce nejak vyhovárať, alebo to komentovať. Nabudúce to bude lepšie! Trenujem furt. Ale od nového roku sa budem venovať asi aj produkcii. A urobím už ten mixtejp. Konečne!

Platňa, ktorú si si naposledy kúpil?
A: Platňa, no ja kupujem vždy viac kusov naraz. Takže: Bully Breakz, IAM feat. REDMAN + METHOD MAN, Shabazz The Disciple a také kadečo... Aj novú ERYKAH BADU, je toho veľa. Mám platne strašne rád a kupujem si ich veľa. Dokonca aj na počúvanie, nielen na hranie. Sú veci ktoré mám roky a nikdy som ich nezahral na párty. Ale neprejde mesiac kedy by som si to pár krát nevypočul.

Aké CD má každý z vás momentalne v prehrávači?
A: Posledný album od COPYWRITE. Super!
M: FENOMEN - EFEKT, výborné hudobne aj rapom.
O: SANTANA - Latin Tropical Live '69

Patríte k tým, ktorí veria len undegroundu, alebo vám hovoria niečo producenti ako NEPTUNES, TIMBALAND, ktorí vytvarajú nový zvuk hip hopu?
O: Timbaland a Neptunes je hip hopová generácia, ktorá sa zapísala do dejín pop music, stačí si vypočuť napr. "CRY ME A RIVER"- to je moja najoblúbenejšia z komerčín (hehe).
A: Mám rád underground, lebo je obsažňejší. Dôraz na obsah a nie na formu. Ale na druhej strane sa nemôžem zbaviť pocitu, že kopec komerčných trackov od Timberlanda, alebo The Neptunes sú dobré a páčia sa mi. Veľa ľudí toto odsudzuje, ale sú hlúpi a zväčša sopláci, čo nevedia ani čo je hudba. Rap je pre mňa v prvom rade hudba. Napríklad Mary J. Blige má dobrý nový album a ja serem na to že produkciu robil P.Diddy!
M: K undergroundu mam bližšie, ale neodsudzujem nič originálne.

Videli ste nejaký koncert s ktorého ste sa fakt posrali?
M: LOOPTROOP v Bajkali, čo považujem za najlepšie zahraničné vystúpenie u nás. Ale asi najviac - síce malý, ale lyricky skvelí koncert SUPERRAPIN v Prahe. Rock Cafe, malý klub, ale veľmi dobrý dojem mi potom ostal.
O: REDMAN a GENTLEMAN na tohtoročnom SPLASHi v NEMECKU, RASCALZ v Bratislave.
A: Redman feat. ERICK SERMON, teraz v lete. Ale aj Mr.GENTLEMAN. To som sa fakt že aj posral... Tuším. Heheh

Život v Bratislave vnímate pozitívne, alebo by ste žili najradšej niekde inde?
M: Nemal som možnosť vidieť svet, čiže ťažko povedať. Bratislava je malá, čiže sa dá všade dostať pešo, čo je super. A narodil som sa tu, takže bude vždy viac ako ostatné. Len škoda že myslenie niektorých ľudí je tu ešte stále obmedzené, to mi vadí.
O: Mám rád tuto dedinu.
A: Je fajn... Amsterdam by bol lepší. Mám rád Bratislavu - je to parádne mesto, bez tých ľudí. Pozri ja to tu mám rád, ale tí ľudia, preboha veď oni sú úplne strnulí a dostratí, kde kto o nich čo povie, alebo si pomysl, alebo neviem čo... Ale lepší sa to tu pomaly.

Oblúbené mesto, miesto, club, party - čo by ste odporučili?
A: V Bratislave - U.Club a inde? Čo ja viem? Radost FX v Prahe - tam je príííííjemne a v Amsterdame je jeden super klub volá sa že Dirty Dicks. Filozofia tohto klubu jenasledovná. V strede tmavá miestnosť, kam je prístup zo všetkých kútov a tam hocikto dojde, dá si dole gate a ostatný ho dobre pojebú do riti! Samozrejeme je to anonymné! Myslím, že také niečo chýba v BA.
M: Praha, ale len na víkend, skvelá architektúra v centre. Miesto? Hmm. Most Lafranconi keď je Jam. Párty TOTO JE HIP HOP, SKUNKFUNKy a Hlbočina. Tam som si v poslednej dobe zvykol chodiť a ani neviem prečo. Má to niečo do seba, super na štvrtok.
O: Určite sa choďte pozrieť do Apetlonu, robia tam sexy au-pairky.

Skúste ešte pripomenúť kde sa dá nový vinyl "ČO SI ČAKAL?" kúpiť, prípadne objednať.
M: Takže, na Slovensku vo VINYL STORE na Dunajskej 38 v Bratislave, cez net na www.artattack.sk , v Čechách webshop www.bbarak.cz , ďalej v BOOMBAPe na Rumunskej ul. a v Samete na Cimburkovej ulici v Prahe. A samozrejme všade tam, kde A.M.O. bude vystupovať. Nie z autobusu. Pokiaľ má niekto záujem o náš koncert, treba kontaktovať SubBeats _hip hop booking_ tel.: 0903/670095.

A.M.O: Na záver by sme chceli pozdraviť Roba Pappa, nakoľko je vskutku veľký umelec...a všetkých ostatných čo sa snažia...Rešpekt.

Kapela A.M.O. predvedie svoje umenie po prvýkrát naživo na ďalšom pokračovaní úspešnej akcie TOTO JE HIP HOP , ktoré sa pripravuje na koniec februára 2004.

 

<<back